Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Brudzeń Duży Sp. z o.o.

Nielegalny pobór wody z hydrantów przeciwpożarowych


Szanowni Państwo,

W ostatnich tygodniach tj. od czasu rozpoczęcia sezonu wegetacyjnego, a tym samym okresu nawadniania i oprysku upraw, a także związku z długotrwałym brakiem opadów zauważyliśmy przypadki nielegalnego poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych.

Na nielegalnym poborze wody tracą uczciwi odbiorcy naszych usług, a kradzież wody z hydrantów jest dla nich bardzo uciążliwa. Intensywny pobór wody z hydrantu ma ogromny wpływ na ciśnienie wody w sieci wodociągowej, a w skrajnych przypadkach może powodować nawet jej braki.

Kradzież wody z hydrantu charakteryzuje się krótkotrwałym, ale bardzo intensywnym poborem wody, co nie tylko powoduje uszkodzenie samego urządzenia (uszkodzenie głowicy hydrantu), ale również zerwanie osadów nagromadzonych w przewodach wodociągowych, stanowiących naturalnie wytracone związki żelaza i manganu. Zerwanie nagromadzonych osadów powoduje zanieczyszczenie wody u pozostałych odbiorców. Osad ten podczas zmian ciśnienia, wynikających z nagłego poboru wody, zrywa się ze ścianek przewodów wodociągowych powodując wtórne zanieczyszczenie wody. Sytuacja ta dotyczy w szczególności odbiorców mieszkających w pobliżu miejsca kradzieży oraz przy końcowych odcinkach sieci wodociągowej.

W związku z powyższym Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Brudzeniu Dużym  stara  się ograniczyć nielegalny pobór wody prowadząc działania kontrolne w miejscowościach, gdzie zanotowano podwyższony poziom strat wody.

W ostatnim tygodniu dokonano sprawdzenia hydrantów pod kątem nielegalnego poboru wody  w miejscowościach: Zdziembórz, Strupczewo Duże, Uniejewo, Nowe Karwosieki i Suchodół. Czynności te potwierdziły fakt nielegalne poboru wody z dwóch hydrantów , przy jednym z nich  pozostawiony został  wąż strażacki.

Apelujemy do mieszkańców, aby nie pozostawać obojętnym na zauważone uszkodzenia, wycieki oraz kradzieże  wody z hydrantu i prosimy  o niezwłoczną informację o takich zdarzeniach na numer telefonu 511 890 643 (czynny całą dobę) lub 24 360 47 80 (czynne w godzinach pracy Zakładu).

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2023 GPK Brudzeń Duży Sp. z o.o. Projekt i wykonanie: Hedea.pl