Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Brudzeń Duży Sp. z o.o.

Bakterie Legionelli na południu Polski


W związku z występującymi  zakażeniami  bakterią Legionelli na południu  Polski Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne  Brudzeniu  Dużym podjęło decyzję o dodatkowej dezynfekcji sieci wodociągowej na terenie  gminy Brudzeń Duży.

Bakterie Legionella – gdzie występują?

Bakterie Legionella są dość powszechne w przyrodzie. Występują głównie w wodzie. Legionella  rozwija się w rzadko używanych odcinkach instalacji wodociągowej oraz w obiektach używanych okresowo. Najlepsze warunki do jej rozwoju stwarza woda o temperaturze 25-450 C. Sprawia to, że często namnaża się w nieprawidłowo działających instalacjach ciepłej wody użytkowej w budynkach. W temperaturze wyższej niż +600 C, nie tylko się namnaża , ale szybko ginie.

Bakteria Legionella wywołuje legionellozę, chorobę która jest rodzajem ciężkiego zapalenia płuc.

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą i nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Aerozol tworzy się z kropelek wody powstających w wyniku puszczenia wody z kranu lub prysznica.

Legionelloza nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego  wraz z wypitą wodą.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

  • Regularnie czyść i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu( głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasaże), zgodnie z zaleceniem producenta
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, należy odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniemy z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj  i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniem producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2024 GPK Brudzeń Duży Sp. z o.o. Projekt i wykonanie: Hedea.pl